Kredyt hipoteczny – co nas czeka w 2019 roku?

kredyt hipoteczny

Rok 2018 charakteryzujący się kredytami hipotecznymi o niskiej stopie procentowej bezpowrotnie minął. Czy w roku 2019 dalej możemy liczyć na tak atrakcyjną możliwość aplikowania o kredyty hipoteczne w bankach?

Krótka historia kredytów hipotecznych

Kredyty hipoteczne są dostępne w Polsce dopiero od 2002 roku. Dopiero w 2005 roku ich udział przekroczył 20% i kredyty tego rodzaju powoli zaczęły stawać się produktem dostępnym dla coraz większej grupy klientów. Obecnie jest to jedna z głównych pozycji comiesięcznych wydatków dla kilku milionów Polaków.

Do wzrostu popularności kredytów hipotecznych przyczyniło się rozpowszechnienie możliwości ubiegania się o kredyty w obcych walutach. W 2005 roku oprocentowanie kredytu we frankach szwajcarski na okres 30 lat wynosiło 1,8%. Nic więc dziwnego, że wysokie opłaty za najem mieszkania decydowały o szybkim wzroście popularności tego kredytu.

Czego możemy oczekiwać w roku 2019 ?

Pomimo że rok 2018 był owocny dla banków oraz kredytobiorców, w nowym roku wiele rzeczy ma się zmienić.

Po pierwsze, banki stoją przed nowym wyzwaniem, jakim jest stopniowa redukcja liczby tych banków, które udzielają kredytów hipotecznych. Przykładowo pod koniec roku 2019 Raiffeisen Polbank zostanie ostatecznie wykupiony przez BGŻ BNP PARIBAS, z kolei Millenium sfinalizuje zakup Eurobanku. Taka polityka doprowadzi do zmniejszenia konkurencji, co przełoży się na zredukowanie ilości atrakcyjniejszych ofert kredytów hipotecznych.

Stopy procentowe

Aktualnie główna stopa procentowa NBP wynosi 1,5% – co jest dobrą wiadomością dla wszystkich kredytobiorców. Taka sytuacja powinna utrzymać się przez najbliższe 10 miesięcy, co wynika ze zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce oraz wysokości stóp procentowych w strefie euro.

Co jest brane pod uwagę przy kredycie hipotecznym

Obecnie przez szeroki wybór kredytów hipotecznych, znalezienie tego odpowiedniego nie jest łatwym zadaniem. Banki również mają szereg swoich wymagań. Biorą pod uwagę między innymi zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, jego historię kredytową oraz parametry kredytu, o jaki ubiega się wnioskodawca, takie jak:

  • kwota kredytu;
  • marża kredytowa;
  • prowizja za udzielenie kredytu;
  • wysokość wkładu własnego;
  • okres kredytowania.

Te wszystkie punkty składają się na indywidualne warunki kredytu dla danego klienta.

A jakie jest Twoje zdanie, jeśli chodzi o przyszłość kredytów hipotecznych w roku 2019?

 

Więcej informacji o kredytach hipotecznych znajdziemy na: https://www.expander.pl/kredyty/hipoteczne