Na czym polega inwentaryzacja mieszkania przez architekta?

źródło: https://studioloko.pl

W języku architektów odnajdziemy sporo zwrotów, których możemy nie rozumieć. Niewątpliwie należy do nich inwentaryzacja. Umówiłeś się z projektantem wnętrz na inwentaryzację? Sprawdź, na czym polega i z czego się składa! O tym w naszym dzisiejszym artykule!

Każdy zawód charakteryzuje się swoim własnym żargonem, w którym odnajdziemy różne wyrażenia i zwroty, których możemy nie rozumieć. Jeśli chodzi o branżę projektowania wnętrz takim słowem jest inwentaryzacja.

Można powiedzieć, że inwentaryzacja to po prostu przegląd specyfikacji mieszkania, jego pomiary oraz fotograficzne udokumentowanie.

Oto, z czego składa się inwentaryzacja, jaką przeprowadzają projektancie wnętrz:

Zmierzenie wszystkich ścian

Na początku architekt zmierzy wszystkie ściany, by móc rozpocząć tworzenie jakichkolwiek rysunków naszych pomieszczeń. Mierzenie ścian nie jest łatwym zadaniem. Czasem zdarzy się, że dalmierz zmierzy nieprawidłową wartość lub że mierzący nie zmieni jego ustawień. Warto wiedzieć, że projektanci mierzą dosłownie wszystko, co widać gołym okiem, a więc schody, różne słupy i kolumny, skosy, a także grubość ścian czy ich wysokość.

Zmierzenie elementów elektryki

Chodzi tutaj głównie o wszelkiego rodzaju gniazdka oraz przełączniki światła. Architekt wnętrz musi zmierzyć, w jak dalekiej odległości znajdują się punkty elektryczne od siebie, od podłogi, sufitu oraz kolejnej ściany. Pomoże mu to w zaprojektowaniu funkcjonalnej i wygodnej przestrzeni, rozlokowaniu w pomieszczeniu urządzeń elektronicznych, itd.

Zmierzenie elementów hydrauliki

Kiedy już architekt zmierzy ściany oraz punkty elektryczne, przychodzi czas na elementy hydrauliki. Pod tym pojęciem ukrywają się wszelkiego rodzaju krany, kraniki, odpływy, i inne punkty wodne – umieszczone w kuchni oraz łazience. Projektanci często na swoich rysunkach zaznaczają sobie od razu, jakiego rodzaju dopływy zostały narysowane – czy od kranu czy może pralki.

Zmierzenie i rozmieszczenie systemu grzewczego

Grzejniki to kolejna ważna kwestia podczas inwentaryzacji mieszkania przez architekta wnętrz. Specjaliści muszą wiedzieć, jak wysoko powieszone są grzejniki, w jakiej odległości od sufitu oraz innych ścian. Ponadto często również mierzą same grzejniki – a więc ich długość czy szerokość. To ważne na przykład podczas projektowania ustawienia mebli czy dodatków.