Siła Woli Warszawskiej – ciekawe miejsca z apartamentami w tle

Widok nocą na Wolę Warszawską

Historia warszawskiej Woli sięga XIV wieku, kiedy to w piśmiennictwie zaczynają pojawiać się pierwsze wzmianki na jej temat. Niegdyś wieś goszcząca elekcje polskich królów, obecnie zaś – jedna z najprężniej rozwijających się dzielnic Warszawy. Wola jest sektorem stolicy, który skrywa bogatą przeszłość – jakie tajemnice możemy znaleźć pośród nowoczesnych apartamentowców?

Moc zabytków i interesujących miejsc

Wola jest jedną z dzielnic Warszawy – obok m. in. Starego Miasta, Śródmieścia i Powiśla – które doznały znaczących zniszczeń podczas II wojny światowej. Z tego względu, nie uchował się właściwie żaden zabytek związany z jej średniowieczną historią. Jedyną taką perełką, która przetrwała atak wrogów jest pole elekcyjne, zlokalizowane w pobliżu ulic: Ostroroga i Obozowej. Na pamiątkę odbywających się w tym miejscu elekcji, w których wybrano między innymi zasiadających niegdyś na polskim tronie Władysława IV Wazę czy Jana III Sobieskiego, w 1997 roku odsłonięto pomnik Electo Viritim.

W dobie rewolucji przemysłowej, warszawska Wola nie została obojętna – do dziś możemy podziwiać mieszczące się w jej obrębie  zabytki związane z przemysłem: Browar Haberbuscha, Elektrownię Tramwajów Miejskich, Zakład Platerniczy Norblinów czy dawny dworzec Warszawa Główna, z przynależącym do niego Muzeum Kolejnictwa.

Wnętrze muzea na Warszawskiej Woli

Dzielnica ma do zaproponowania także wiele historycznych miejsc kultu religijnego. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół św. Wawrzyńca, którego historia rozpoczęła się już w XIV wieku. W trakcie swojego istnienia, świątynia była wielokrotnie niszczona – między innymi w trakcie potopu szwedzkiego – jednak za każdym razem  przywracano jej dawną świetność. W niektórych okresach, służyła także jako element fortyfikacji.

Inne świątynie, które warto zwiedzić to między innymi XVIII-wieczny Kościół Boromeusza na Powązkach, a także młodsze, bo XIX-wieczne: Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika, św. Augusta czy Sanktuarium św. Faustyny. Na Woli znajdziemy także cerkiew prawosławną, mormońską kaplicę Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, a także kaplice Zboru Chrześcijan Baptystów.

Pośród licznych cmentarzy leżących w obrębie Woli, najciekawszymi wydają się być: Cmentarz Powązkowski, Powstańców Warszawy, luterański, kalwiński, żydowski, i muzułmańskie – Kaukaski i Tatarski.

Wola współcześnie

Widok na Warsaw Spire
Warsaw Spire – jeden z najwyższych polskich budynków

Oprócz wspomnianych wyżej zabytków, na Woli nie brakuje także młodszych, interesujących miejsc. Zaliczyć możemy do nich między innymi Teatr na Woli, słynny – a przez wielu mieszkańców uważany jako centrum dzielnicy – PEDET, dom Pablo Picassa. Na terenie Woli mieści się także Park Moczydło z największym w Polsce odkrytym basenem. Ponadto, to właśnie tutaj zlokalizowany jest klub Progresja, wielokrotnie goszczący największe gwiazdy światowej muzyki.

Naznaczona bogatą przeszłością Wola, z każdym dniem coraz bardziej przeistacza się w dzielnicę biznesową. Wysokie biurowce, mieszczące setki tysięcy metrów kwadratowych biur i lokali usługowych, wyrastają w tym rejonie Warszawy jak grzyby po deszczu. To właśnie na terenie Woli znajdziemy jedne z najwyższych budynków w Polsce: Warsaw Trade Tower, Warsaw Spire czy Cosmopolitan Twarda 2/4. Należy także wspomnieć, że w ciągu najbliższych dwóch lat, to właśnie w tej okolicy powstać ma najwyższy w Polsce biurowiec o nazwie projekt Varso, który wznosić się ma na wysokość 310 metrów.

W dzielnicy znajdziemy także liczne nowoczesne budynki mieszkaniowe o wysokim standardzie. Najnowsze inwestycje, jak chociażby luksusowe apartamenty Art Deco, dostarczą obecnym i przyszłym mieszkańcom własnych kątów, o których zawsze marzyli. Życie w miejscu o tak ogromnych walorach kulturalnych i historycznych, a także potencjale biznesowym to prawdziwa przyjemność.

Spojrzenie w przyszłość

Wola to miejsce niezwykłe, w którym dochodzi do konfrontacji historii ze współczesnością. Możemy się spodziewać, że w ciągu najbliższych lat pojawią się kolejne inwestycje, które odmienią panoramę dzielnicy nie do poznania. Jak kilkusetmetrowe biurowce i kolejne nowe mieszkania w Warszawskiej Woli wkomponują się w jej przeszłość? Czas pokaże.