Stoliki nocne ­– niezbędniki wśród mebli do sypialni

Nowoczesna sypialnia
Aranżacja z ciekawym stolikiem nocnym (źródło: Meble Wójcik)

Stolik – lub po prostu szafka – nocna to jeden z najważniejszych elementów każdej sypialni. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie spania w łóżku, przy którym nie stoi ten niepozorny mebel. Na czym polega jego fenomen? W zależności od tego, kogo byśmy spytali, odpowiedź na to pytanie byłaby zupełnie inna. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tytułowego niezbędnika, zapraszamy do lektury!

Szafki nocne kiedyś i dziś

Historia stolików nocnych sięga kilkaset lat wstecz. Pierwotnie jednak meble te nie tylko umożliwiały postawienie talerzy, szklanek czy innych potrzebnych obiektów w pobliżu łóżka, ale też stanowiły miejsce na… nocniki. Naczynia te chowane były w przyłóżkowych szafkach do czasów, gdy nie pojawiły się wewnętrzne systemy łazienkowe, a same toalety znajdowały się w odległości kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów od zabudowy. Tamtejszym ludziom chyba nie ma się co dziwić, że postanowili wstawiać tego typu meble do swoich sypialni.

Obecnie stoliki nadal pełnią swe funkcje chowania i porządkowania różnych obiektów, a jednocześnie stają się sposobem na podkreślenie stylizacji wnętrza. Współczesne sklepy oferują naprawdę szeroki wybór tych mebli, dostarczając produkty, które różnią się nie tylko pod względem kolorystyki, ale też w aspekcie funkcjonalności.

Stolik nocny w stylu vintage

Dlaczego stoliki nocne są tak niezbędne?

Na stolikach nocnych mamy w zwyczaju umieszczać przeróżne rzeczy. Niegdyś były one idealnym miejscem na postawienie budzika, natomiast obecnie zdecydowanie najczęściej stają się miejscem na telefon komórkowy. Taka postawiona przy łóżku szafka zapewnia szybki dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy, a do tego jest niezastąpiona w przypadku, gdy jesteśmy chorzy lub po prostu lubimy coś przekąsić  w łóżku. My nie wyobrażamy sobie sypialni bez tego mebla!

Ile użytkowników, tyle stolików

Pamiętajcie, że zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli umieścicie stoliki po obu stronach łózka. Nawet nie wyobrażacie sobie, obiektem ilu małżeńskich i niemałżeńskich sporów był właśnie brak szafki nocnej! Jak wspomnieliśmy – w obecnych czasach okrutnym jest pozbawianie swojego partnera dostępu do tego absolutnie niezbędnego mebla do sypialni!

Podsumowanie

Szafka przy łóżku obowiązkowo musi znaleźć się w każdej współczesnej sypialni. Dobrze dobrana będzie nie tylko dopełniać kompozycję wnętrza, ale też świetnie spełni swoje funkcje.