Zalety i wady schodów spiralnych

Długie schody kręcone widziane od dołu

Planując budowę czy renowację domu lub mieszkania piętrowego, trzeba mieć na względzie wiele szczegółów, które mają niemały wpływ na funkcjonalność i wygląd nowego wnętrza. Jednym z tych detali są schody, które powinny nie tylko znakomicie się prezentować, ale też zapewniać pewne standardy wygody i bezpieczeństwa. Czy schody spiralne spełniają te warunki i okażą się trafionym wyborem w Waszym przypadku?

Zalety schodów kręconych

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest to, że zajmuje ono niewielką ilość miejsca. Z tego względu schody spiralne będą idealnie wpisywać się przede wszystkim w mniejsze domy i mieszkania, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Nie oznacza to bynajmniej, że nie sprawdzą się one także w lokum o większych powierzchniach.

Kolejną zaletą schodów tego rodzaju jest to, że są one po prostu piękne, a mnogość ich projektów sprawia, że z powodzeniem wkomponują się w każde wnętrze. Spiralne rozwiązania są obecnie bardzo modne, przede wszystkim ze względu na ciekawy kształt, który na powrót staje się sposobem na wyrażenie elegancji czy nuty tajemniczości. Aby podkreślić niecodziennie zakręcony design, warto dodatkowo wybrać nietuzinkowe poręcze do schodów spiralnych.

Schody spiralne widziane od góry

Pisząc o walorach, nie można także nie wspomnieć o tym, że to rozwiązanie najczęściej okazuje się najtańszym pośród wszystkich rodzajów prowadzenia stopni na kolejną kondygnację. Co więcej, schody kręcone można zakupić zarówno w specjalistycznych sklepach jak np. Fontanot, czy marketach budowlanych, a następnie – samodzielnie je zamontować!

Wady spiralnych schodów

Nic nie jest pozbawione wad i nie inaczej jest w przypadku schodów kręconych. Do ich największych minusów zaliczyć można przede wszystkim to, że zdecydowana większość z nich jest bardzo stroma, co może być szczególnie problematyczne i niebezpieczne w przypadku osób starszych i dzieci. Ciasne i wąskie stopnie mogą się także okazać sporą przeszkodą w przypadku, gdy chcielibyśmy wnieść po nich przedmioty o większych gabarytach.

Podsumowanie

Schody spiralne są naprawdę zjawiskowe, a do tego bardzo kompaktowe i tanie. Ze względu na swoją stromość i wąskie stopnie, powinny być one bardzo skrupulatnie przemyślanym zakupem.