Żaluzje pionowe – dla kogo?

Markizy – na taras lub na balkon, rolety – do domu i biura, a żaluzje pionowe? Ich zastosowanie nie da się sprowadzić do konkretnego budynku, czy miejsca, a więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule. Partnerem artykułu jest WakoRolety.

Czym są żaluzje pionowe?

Żaluzje pionowe nazywane też wertikalami, wyróżniają się na tle innych przesłon okiennych prostotą wykonania, niewysoką ceną, a także tym, że są niezwykle funkcjonalne. Od tradycyjnych żaluzji różnią się tym, że ich lamele są znacznie szersze i ustawione w systemie pionowo, a nie poziomo do powierzchni, która ma być osłonięta przed światłem.

Pomimo tego, że w pierwszej kolejności na myśl o nich wyobrażamy sobie biurowiec i budynek urzędu, to jednak coraz częściej znajdują one swoje zastosowanie w domach jednorodzinnych.

Żaluzje pionowe na wymiar

Jeśli zależy nam na tym, by takie osłony idealnie komponowały się z charakterem wnętrza, warto rozważyć wybór tych, które można zamówić na wymiar. Wertikale są wytwarzane z tkanin syntetycznych, z tworzyw sztucznych, z aluminium, ale również z drewna. Z takich przyczyn bez większego problemu przyjdzie nam dopasowanie takich przesłon do konkretnego budynku, do jego wystroju i atmosfery, jaka w nim panuje.

Żaluzje pionowe – zasada działania

Zasada działania żaluzji pionowych jest ściśle związana ze sposobem, w jaki się je montuje, czyli na specjalnej szynie, która jest w sposób inwazyjny przytwierdzona do ściany, do sufitu, bądź też do wnęki okiennej (najczęściej do sufitu). Szyny są przeważnie proste, chociaż można również spotkać się z zaokrąglonymi, bądź łukowatymi. Łukowate szyny sprawdzają się wtedy, gdy mają być do nich zamocowane żaluzje panelowe, czyli najszersze przesłony tego typu.

Jeśli chodzi o to, w jaki sposób następuje zaciemnienie pomieszczenia, to warto skupić się tutaj na samych lamelach. Paski te są u dołu obciążane wkładkami, by nie łopotały, gdy do wnętrza wdziera się wiatr, bądź gdy jest przeciąg. Warto dodać, że dzięki temu, że lamele mogą być zarówno zsuwane, rozsuwane, jak i obracane wokół własnej osi, można uzyskać pełne zaciemnienie pomieszczenia.

Kiedy postawić na żaluzje pionowe?

Biorąc pod uwagę wielkość żaluzji pionowych, a także ich budowę, można je śmiało zamocować w pomieszczeniach użytkowych, a także we wnętrzach mieszkalnych, gdzie znajdują się duże okna. Sprawdzą się również w biurach, a także wszędzie tam, gdzie okna wychodzą na południe. Wertikale to dobry pomysł, jeśli pragniemy przesłonić nimi okna o niestandardowych kształtach, a więc półokrągłe, okrągłe, czy trapezowe. Wertikale można również z powodzeniem zaadaptować w wysokich pomieszczeniach, jako że lamele osiągają wysokość do 4 metrów.